Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ DONICĘ?

Opublikowany 2012/03/12

 

Kto z nas nie marzy o relaksie w cichym zakątku wśród zieleni? To jest i moje marzenie. Piękne rośliny, miły chłód cienia, pyszna kawa, wygodny fotel i ja. No, przydałaby się jeszcze dobra książka lub miłe towarzystwo.

Powiecie:  “Niemożliwe! Niestety, to nie dla mnie!” Dlaczego? „Nie mam ogrodu, tarasu, działki etc.” Nic bardziej mylnego. Uroczy zakątek można wyczarować nawet na małym balkonie

Rośliny w pojemnikach można hodować wszędzie – trzeba tylko dobrze dobrać rośliny do warunków, i pojemniki do roślin. Inne kwiaty zakwitną nam na nasłonecznionym balkonie, jeszcze inne musimy postawić na zacienionym tarasie. To samo z pojemnikami - do pięknych bylin dopasujemy nawet mały pojemnik, do dużego drzewka musimy kupić dużą donicę.

Jakie są rodzaje pojemników? Jakie tylko zapragniemy – od drewnianych beczek, przez ceramiczne amfory i misy do nowoczesnych w kształcie donic z tworzywa. Małe koszyki z wikliny możemy powiesić, ze specjalnie formowanych miseczek zbudujemy zieloną ścianę, w wysmukłej donicy wyrośnie piękny iglaczek. Granicą ogrodu w pojemnikach jest tylko nasza wyobraźnia.

A oto kilka wskazówek, jak dobierać pojemniki:

- pojemniki powinny mieć objętość dostosowaną do potrzeb roślin jakie planujemy posadzić, ale nie mniejszą niż 15 litrów (łatwo to policzyć – objętość w litrach liczymy mnożąc szerokość x długość x wysokość pojemnika w decymetrach) Małe pojemniki ograniczają wzrost bryły korzeniowej i szybko wysychają. Przy większej ilości roślin pojemnik musi być proporcjonalnie większy. Rośliny o długich korzeniach potrzebują głębokich pojemników.

- unikaj wąskich pojemników – będzie Ci niewygodnie sadzić rośliny, a roślinom trudno będzie się tam rozkrzewić

- niezwykle istotna sprawa – odwodnienie. Otwory odpływowe muszą mieć przynajmniej centymetr średnicy. Jak to zrobić, żeby ziemia nie wypływała razem z wodą? Sprawdź w artykule na temat prawidłowego sadzenia.

- jeśli planujesz ustawić pojemnik na słońcu, kup taki w jasnym kolorze – nie będzie się nadmiernie nagrzewał, szkodząc posadzonej roślinie

- zadbaj o to, żeby pojemnik nie stał bezpośrednio na ziemi – inaczej woda nie będzie mogła odpłynąć

- pamiętaj, że tanie plastikowe pojemniki tracą kolor i szybko niszczeją od słońca

- pojemniki z terakoty na słońcu gwałtownie tracą wodę

- pojemniki z glazurowanej ceramiki muszą mieć kilka otworów odpływowych

- struktura donic z ceramiki jest porowata, tracą wodę również przez ścianki, trzeba regularnie sprawdzać czy rośliny są wystarczająco nawodnione

- pojemniki drewniane są narażone na gnicie, należy używać pojemników z twardego drewna, takiego jak drewno cedrowe czy mahoń – tylko one mogą być używane bez lakierowania czy malowania. Należy unikać drewna konserwowanego chemicznie, bo toksyny mogą uszkodzić nasze rośliny. Z drugiej strony – pojemniki z drewna najłatwiej zrobić jest samodzielnie w rozmiarze jaki jest nam potrzebny.

Jeśli dobrze przemyślisz, jaki styl Ci odpowiada, jakie rośliny lubisz, ile czasu możesz poświęcić ich pielęgnacji i jakie warunki możesz im zapewnić, wybór pojemnika stanie się oczywisty:)

Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów. Obejrzyj różne aranżacje i zdecyduj, w jakim otoczeniu Twoja kawa będzie smakować najlepiej:)

J.S.

Zawartość

Zawartość